Sari la conținut

Nu a fost City, a fost Roma !

Ce păcat…am ratat meciul dintre Roma și Barca, pentru că am crezut că City va produce minunea 😀 .

Nu mă înțelegeți greșit, meciul dintre City și Liverpool mi-a plăcut foarte mult dar parcă simțeam nevoia unei partide magice ca revenirea Barcelonei de la 4-0 cu PSG de anul trecut.

City vs. Liverpool

Legat de derby-ul britanic dintre cetățeni și cormorani nu sunt multe lucruri de spus… un meci frumos, cu 3 goluri și multe faze periculoase, City a sperat în prima repriză, Salah le-a spulberat visul și Firmino i-a îngropat.

960

Să trecem la cea mai frumoasă parte a serii !

AS Roma vs. Barcelona

Magie ! Un meci care nu mai reprezenta nimic pentru nimeni în afară de jucătorii și suporterii Romei.

Barca a abordat meciul mult prea lejer, iar lucrul ăsta s-a văzut încă din prima repriză când Alisson, portarul Romei nu a fost deranjat aproape deloc.

Chiar și așa, la sfârșitul primei reprize, speranțele unei reveniri erau tot pe Etihad Stadium.

Din câte am văzut în rezumatul partidei (după ce termin de scris articolul mă voi uita la tot meciul 🙂 ) Roma a început să pună și mai mare presiune în a doua repriză, iar jucătorii Barcelonei încă visau la semifinală uitând că mai trebuie să reziste 45 de minute.

skysports-de-rossi-roma-barcelona_4279334

Penalty pentru Roma

Minutul 58 Roma primește un penalty pe care căpitanul De Rossi îl transformă fără prea mari emoții. Atunci era momentul când trebuia să schimb postul la TV :).

eusebio-di-francesco-cropped_e0gd1mw3aup8139c8dd7946f8

Felicitări Eusebio Di Francesco

Antrenorul romanilor trebuie aplaudat pentru cum a gestionat această partidă și pentru inspirația pe care a avut-o când și-a ales primul 11 dar și când a făcut schimbările.

După mine, cea mai bună mutare a antrenorului a fost introducerea turcului Under și a lui El Shaarawy care au adus un plus de viteză și au condus către cornerul din minutul 82.

Cornerul a fost executat impecabil de Under, iar Manolas a adus fericirea pe Olimpico.

000facb8-800

Treziți din somn de golul lui Manolas

După gol Barcelona parcă s-a trezit la viață și a început să atace cu toată echipa, din păcate a fost mult prea târziu. Dembele a ratat cu poarta liberă după ce Alisson a ieșit greșit la marginea careului dar cam atât au mai reușit catalanii până la finalul partidei.

Nu am fost în stare să jucăm nicio clipă jocul nostru obişnuit. Roma a făcut o partidă mare, trebuie să îi felicităm pentru ce au realizat. În nicio clipă, noi nu am fost conectaţi la importanţa acestui retur. Cu toţii suntem demoralizaţi, trebuie să ne revenim repede pentru că ne aşteaptă încă două competiţii pe care putem să le câştigăm. Sezonul e unul lung şi acesta e fotbalul: câteodată se întâmplă şi astfel de lucruri care nu ne plac”

Aceasta a fost declarația lui Valverde care după acest eșec nu mai este sigur pentru postul său din sezonul următor pe banca catalanilor.

Concluzii:

Di Francesco a gândit jocul până la cel mai mic detaliu, iar acest lucru l-a făcut să câștige meciul, cât despre Barca…vor trebui să se resemneze doar cu câștigarea campionatului anul acesta.

Ție cum ți s-a părut meciul? Te așteptai la o răsturnare de scor din partea Romei ?

Nu uita să ne dai un like pe pagina noastră de Facebook !