Sari la conținut

Stadioanele care vor găzdui Mondialul + Programul meciurilor de pe fiecare stadion

Am discutat destul de mult pe tema Mondialului din Rusia, dar am uitat să zicem câteva cuvinte despre stadioanele care vor găzdui turneul final.

Sunt 12 stadioane în total, iar investitia totală pentru crearea acestora a atins suma de 4,7 miliarde de euro.

Să le vedem pe toate

Luzhniki Stadium, Moscova

Capacitate: 81.000 de locuri

An construcţie: 2013-2017

Luzhniki_Stadium2

Meciuri pe care le va găzduit la CM 2018:

14 iunie       Ora 18:00   Rusia–Arabia Saudită      Grupa A

17 iunie       Ora 18:00   Germania–Mexic                  Grupa F

20 iunie       Ora 15:00   Portugalia–Maroc                  Grupa B

26 iunie       Ora 17:00   Danemarca–Franţa                 Grupa C

1 iulie          Ora 17:00   Optime de finală între Locul 1 Groupa B şi Locul 2 Grupa A

11 iulie        Ora 21:00   Semifinala 1

15 iulie        Ora 18:00   Finala

 

Otkritie Arena, Moscova

Capacitate: 45.360 de locuri

An construcţie: 2010-2014

Stadium_Spartak_in_Moscow

Meciuri pe care le va găzduit la CM 2018:

16 iunie       Ora 16:00   Argentina–Islanda       Grupa D

19 iunie       Ora 18:00   Polonia–Senegal      Grupa H

23 iunie       Ora 15:00   Belgia–Tunisia      Grupa G

27 iunie       Ora 21:00   Serbia–Brazilia      Grupa E

3 iulie         Ora 21:00   Optime de finală între Locul 1 Grupa H şi Locul 2 Grupa G

Krestovsky Stadium, Sankt Petersburg

Capacitate: 67.000 de locuri

An construcţie: 2007-2017

krestovsky-stadium

Meciuri pe care le va găzduit la CM 2018:

15 iunie       Ora 18:00   Maroc–Iran                      Grupa B

19 iunie       Ora 21:00   Rusia–Egipt                    Grupa A

22 iunie       Ora 15:00   Brazilia–Costa Rica            Grupa E

26 iunie       Ora 21:00   Nigeria–Argentina             Grupa D

3 iulie          Ora 17:00   Optime de Finală între Locul 1 Grupa F şi Locul 2 Grupa E

10 iulie        Ora 21:00   Semifinala 2

14 iulie        Ora 17:00   Finala mică

Fisht Olympic Stadium, Sochi

Capacitate: 41.220 de locuri

An construcţie: 2007-2013

sochi_olympic_stadium05

Meciuri pe care le va găzduit la CM 2018:

15 iunie       Ora 21:00   Portugalia–Spania       Grupa B

18 iunie       Ora 18:00   Belgia–Panama      Grupa G

23 iunie       Ora 21:00   Germania–Suedia        Group F

26 iunie       Ora 17:00   Australia–Peru           Grupa C

30 iunie       Ora 21:00   Optime de finală între Locul 1 Grupa A şi Locul 2 Grupa B

7 iulie         Ora 21:00   Sfert de finală 1

Cosmos Arena, Samara

Capacitate: 44,918 de locuri

An construcţie: 2014-2018

Cosmos-Arena

Meciuri pe care le va găzduit la CM 2018:

17 iunie       Ora 16:00   Costa Rica–Serbia          Grupa E

21 iunie       Ora 16:00   Danemarca–Australia       Grupa C

25 iunie       Ora 18:00   Uruguay– Rusia             Grupa A

28 iunie       Ora 18:00   Senegal–Columbia      Grupa H

2 iulie          Ora 18:00   Optime de finală între Locul 1 Grupa E şi Locul 2 Grupa F

7 iulie          Ora 18:00   Sfert de finală 2

 

Rostov Arena, Rostov-on-Don

Capacitate: 45.000 de locuri

An construcţie: 2014-2018

rostov_arena191

Meciuri pe care le va găzduit la CM 2018:

17 iunie       Ora 21:00   Brazilia–Elveţia                Grupa E

20 iunie       Ora 18:00   Uruguay–Arabia Saudită       Grupa A

23 iunie       Ora 18:00   Coreea de Sud–Mexic          Grupa F

26 iunie       Ora 21:00   Islanda– Croaţia                Grupa D

2 iulie          Ora 21:00   Optime de finală între Locul 1 Grupa G şi Locul 2 Grupa H

 

Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod

Capacitate: 44,899 de locuri

An construcţie: 2015-2018

nizhny_front

Meciuri pe care le va găzduit la CM 2018:

18 iunie       Ora 15:00   Suedia–Coreea de Sud     Grup F

21 iunie       Ora 21:00   Argentina–Croaţia                Grupa D

24 iunie       Ora 15:00   Anglia–Panama                Grupa G

27 iunie       Ora 21:00   Elveţia–Costa Rica           Grupa E

1 iulie          Ora 21:00   Optime de finală între Locul 1 Grupa D şi Locul 2 Grupa C

6 iulie          Ora 2018    17:00 Sfert de finală 3

 

Mordovia Arena, Saransk

Capacitate: 44,442 de locuri

An construcţie: 2010-2018

thumb2-mordovia-arena-4k-russian-football-stadium-2018-fifa-world-cup-russia-2018

Meciuri pe care le va găzduit la CM 2018:

16 iunie       Ora 19:00   Peru–Danemarca           Grupa C

19 iunie       Ora 15:00   Columbia–Japonia                 Grupa H

25 iunie       Ora 21:00   Iran–Portugalia            Grupa B

28 iunie       Ora 21:00   Panama–Tunisia                Grupa G

 

Central Stadium, Ekaterinburg

Capacitate: 35,696 de locuri

An construcţie: 2014-2017

34ed56fc1b3defb4b8c679b6eb4aeb13

Meciuri pe care le va găzduit la CM 2018:

15 iunie       Ora 17:00   Egipt–Uruguay    Grupa A

21 iunie       Ora 20:00   Franţa–Peru           Grupa C

24 iunie       Ora 20:00   Japonia–Senegal      Grupa H

27 iunie       Ora 19:00   Mexic–Sweden      Grupa F

 

Kaliningrad Stadium, Oktyabrsky Island – Kaliningrad

Capacitate: 35,212 de locuri

An construcţie: 2016-2018

kaliningrad_front

Meciuri pe care le va găzduit la CM 2018:

16 iunie       Ora 21:00   Croaţia–Nigeria        Grupa D

22 iunie       Ora 20:00   Serbia–Elveţia        Grupa E

25 iunie       Ora 20:00   Spania–Maroc         Grupa B

28 iunie       Ora 20:00   Anglia–Belgia         Grupa G

 

Volgograd Arena, Volgograd

Capacitate: 45,568 de locuri

An construcţie: 2015-2018

DNcF3yWUEAEiUZg

Meciuri pe care le va găzduit la CM 2018:

18 iunie       Ora 21:00   Tunisia–Anglia        Grupa G

22 iunie       Ora 18:00   Nigeria–Islanda      Grupa D

25 iunie       Ora 17:00   Arabia Saudită–Egipt           Grupa A

28 iunie       Ora 17:00   Japonia–Polonia      Grupa H

 

Kazan Arena, Kazan – Tatarstan

Capacitate: 45,379 de locuri

An construcţie: 2010-2013

stadion_rubina_kazan02

Meciuri pe care le va găzduit la CM 2018:

16 iunie       Ora 13:00   Franţa–Australia                  Grupa C

20 iunie       Ora 21:00   Iran–Spania                      Grupa B

24 iunie       Ora 21:00   Polonia–Colombia               Grupa H

27 iunie       Ora 17:00   Coreea de Sud–Germania     Group F

30 iunie       Ora 17:00   Optime de finală între Locul 1 Grupa C şi Locul 2 Grupa D

6 iulie          Ora 21:00   Sfert de finală 4

Care dintre cele 12 vă place cel mai mult ?

Nu uitați să ne urmăriți pe Facebook și pe Instagram .

Reclame

andreischiopu Vizualizare tot

Pasionat de fotbal inca de pe vremea cand invatam alfabetul. Specializat in marketing si business. Jurnalist in timpul liber si redactor sef la primul 11, cireasa de pe tort. :)

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat asta: