Sari la conținut

11-le de Mondial | Concluziile zilei. Ce echipe ne-ar bate rău? Păi…toate :)

M-am uitat la toate cele trei meciuri de astăzi și vreau să trag trei concluzii mari și late

1. Exceptând faptul că toate cele șase echipe care au evoluat astăzi ne-ar bate RĂU (cu un mic semn de întrebare în dreptul celor de la Costa Rica), o să mă rezum doar la Serbia. Cu toate că au luat bătaie astăzi în cel mai dramatic mod cu putință, după ce au condus cu 1-0 și au fost întorși cu un gol în minutul 90, nu am niciun dubiu că referitor la meciul din UEFA Nations League. Sârbii nu vor avea probleme, au jucători cu o valoare individuală net superioară și un compartiment ofensiv cu forță și agresivitate, mult peste ce putem controla noi.

2. Mult prea contestatul VAR s-a dovedit a fi folositor. Până la urmă, chit ca arbitrii sunt nevoiți să se întoarcă la faze petrecute cu un minut-două înainte, este dreptatea unei echipe la mijloc și cred că nimănui nu-i plac meciurile decise de greșeli de arbitraj, mai ales la un asemenea nivel, nu? 🙂

3. Brazilia a avut nevoie de un meci și jumătate pentru a se trezi la realitate. În repriza a doua cred că am văzut cel mai frumos și ofensiv fotbal de până acum de la CM2018, poate chiar peste cel al Belgiei cu Panama. Dintre favoritele la titlul Mondial, cred că, în momentul de față, sud-americanii au arătat cel mai bine, și pot să spun că au ”spălat” prestația slabă din primul meci, cu Elveția. Care, apropo, nu a arătat rău deloc în cele două meciuri de până acum.

Aș mai adăuga și că ar fi interesant să vedem un meci România – Islanda, să învățăm fotbal de la cadre didactice și bucătari, dar dezvolt altădată. 🙂