Sari la conținut

Gibraltar | 2 victorii în 2 meciuri

Da s-a întâmplat și acest lucru. Micuța țară Gibraltar, a reușit să obțină 2 victorii în ultimele 2 partide, disputate în grupa D a Uefa Nations League.

12873676_10154060104322269_261494539_o

Prima victorie a fost un șoc total, deoarece aceștia au învins Armenia la Yerevan. Pentru armeni au jucat titulari, atacantul Movsisyan și superstarul lui Arsenal, Mkhitaryan.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Chipolina, în minutul 50 din penalty.

Bucuria a fost cu atât mai mare, deoarece acest 1-0 a reprezentat și prima victorie într-un meci oficial și implicit primele 3 puncte într-o competiție oficială, pentru Gibraltar.

Evident, că la întoarcerea pe insulă, jucătorii au fost primiți ca niște adevărați eroi, dar nu aceștia nu s-au oprit aici cu surprizele pentru fanii lor.

victorie-uriasa-pentru-gibraltar-prima-din-istorie-intr-un-meci-oficial-au-batut-cu-1-0-in-armenia_size6

Marți seară au jucat pe teren propriu cu Liechtenstein, națională care îi învinseseră cu 2-0 la Vaduz.

Meciul a început destul de rău pentru Gibraltar, care se vedea condusă cu 1-0 încă din minutul 15.

După întoarcerea de la cabine, jucătorii au revenit pe teren cu un alt suflu, mai întâi Cabrera egala în minutul 61, pentru ca mai apoi același Chipolina care aducea victoria în meciul cu Armenia, să înscrie golul victoriei și al acestei partide.

GFA-2-Vs-Liechtenstein-1-16-10-18-18609

Și iată cum Gibraltar a obținut primele 2 victorii oficiale din scurta lor istorie, totodată și primele puncte oficiale.