Sari la conținut
Reclame

Primul derby River – Boca al lui De Rossi. VIDEO

Ajuns în această vară la Boca Juniors, Daniele De Rossi declara că nu are cum să-și încheie cariera de fotbalist fără a trăi senzația pe care o oferă campionatul Argentinei, sub tricoul pe care l-a purtat cândva și Diego Armando Maradona.

18553_76ozc6v

Mijlocașul italian a debutat cu gol la Boca, într-un meci pierdut în Cupa Argentinei la penalty-uri.

2655126-54924830-2560-1440

Daniele De Rossi a trăit pe viu ce înseamnă un derby River – Boca, asemănător dar mult mai intens decât un „Derby della capitale” dintre AS Roma și Lazio. Boca Juniors a abordat o tactică foarte defensivă, iar meciul s-a terminat sec, 0-0. Cu toate acestea, spectacolul a avut loc în tribune, unde fanii au făcut o atmosferă cum numai în Argentina se face.

Fanii lui River nu au uitat de finala Copie Libertadores pe care au câștigat-o anul trecut la Madrid în fața rivalilor și le-au adus aminte de acest lucru.

Tot ieri a avut loc și derby-ul dintre Lazio și AS Roma, fosta sa echipă terminând la egalitate 1-1, după ce a condus în prima repriză cu 1-0. „Derby della capitale” a fost mai spectaculos decât duelul din Argentina și în total în 90 de minute s-au înregistrat 6 bare, pe lângă cele două goluri marcate.