Felice Mazzu (56 de ani), antrenorul lui Anderlecht, a analizat grupa din UEFA Europa Conference League, din care face parte FCSB, Silkeborg și West Ham United.
Ce spune antrenorul lui Anderlecht despre duelul cu FCSB
Antrenorul celor de la Anderlecht a analizat adversarii pe care belgienii îi întâlnesc în grupa B din UEFA Conference League: „Sunt destul de bucuros de tragerea la sorți, mai ales când vine vorba de distanțele de călătorie. Nu vom zbura mult cu avionul și e bine pentru recuperarea jucătorilor și nu vor fi obosiți”.
Felice Mazzu e de părere că West Ham rămâne un adversar redutabil chiar dacă trece printr-o perioadă mai slabă: „Din punct de vedere sportiv, când ajungi la nivelul ăsta niciun meci nu e mai ușor ca altul. West Ham e un club cu o mare istorie și este un adversar de calitate, chiar dacă nu au început sezonul foarte bine”.
Belgianul e de părere că Anderlecht are un avantaj că a jucat cu cei de la FC Nordsjaelland un meci amical în această vară: „Danezii îi comparăm în primul rând cu FC Nordsjaelland, cu care am jucat în perioada de pregătire”.
În schimb FCSB este o mare enigmă pentru Felice Mazzu: „De cealaltă parte, echipa din București o cunosc mai puțin bine și nu sunt foarte bine clasați în campionat”.
Peter Verbeke, președintele lui Anderlecht: „Steaua București este un club cu o istorie bogată”
Peter Verbeke, președintele lui Anderlecht, a analizat și el grupa din Conference League și speră ca echipa să aibă evoluții cât mai bune: „Calificarea în grupe este un obiectiv important pentru club. Toate sunt meciuri afiș. Suntem nerăbădători și extrem de ambițioși.
West Ham este o echipă din Premier League, Steaua București este un club cu o istorie bogată, în timp ce Silkeborg e una dintre cele mai bune echipe din Danermarca”, a declarat oficialul lui Anderlecht în aceeași conferință de presă.
Îți recomand articolul despre cele mai tari meciuri care s-au jucat pe National Arena.
Urmărește Primul 11 pe Facebook, Instagram și Youtube.
Știre scrisă de mine pe fanatik.ro.

