Intern

Cu Flavius Stoican numit de o zi, FC Botoșani a obținut un punct cu CFR Cluj: „S-au întors multe ghinioane”

FC Botoșani a smuls un punct în prelungiri campioanei CFR Cluj, scor 1-1, la mai puțin de două zile după ce Flavius Stoican (46 de ani) a devenit noul antrenor al moldovenilor.

Cu Flavius Stoican numit de o zi, FC Botoșani a obținut un punct cu CFR Cluj

„Bravo lor că nu au cedat! E un meci cu o echipă care a făcut un meci bun în prima repriză, au controlat-o ei, dar a fost destul de echilibrată, chiar dacă ei au avut inițiativa.

A doua repriză noi am avut inițiativa, Dragu a marcat primul gol și sper să o ținem tot așa. E devreme (n.r.: să spunem că e o renaștere a echipei), dar avem încredere”, a spus Flavius Stoican la final.

FC Botoșani a fost condusă de CFR din minutul 28, dar a egalat în prelungiri, prin Andrei Dragu. Este primul punct al lui FC Botoșani după două eșecuri la rând în Liga 1, cu FCSB și cu Farul.

Pentru FC Botoșani urmează o nouă întâlnire cu FCSB, după duelurile de pe 1 decembrie și 8 decembrie, ultima în Cupă.

„Știam că există potențial, important e să rămânem modești și să încercăm să facem un meci bun și etapa următoare (n.r.: cu FCSB). Le-am spus că nu trebuie să ne gândim neapărat la victorie cu CFR, ci să facem un meci bun mai întâi.

E destul de devreme să spun cine m-a impresionat și cine nu, azi au excelat toți și din punct de vedere al determinării.

Există putină precipitare când avem mingea la picior, dar e normal pentru că au fost ultimele rezultate care au dat un pic de neîncredere. Sper să rezolv această problemă și să avem aceeași dorință și cu cei de la FCSB.

Întâlnim o echipă cu jucători valoroși și nu vrem să mergem fără modestie, trebuie să mergem cu atenție, pentru că fotbalul te pedepsește când nu-l tratezi corect. Azi s-au întors multe ghinioane”, a precizat Stoican.

Îți recomand articolul despre cele mai tari meciuri care s-au jucat pe National Arena.
Urmărește Primul 11 pe Facebook, Instagram și Youtube.