Fostul international italian Daniele De Rossi (39 de ani) a semnat primul său contract în funcția de antrenor principal, la Spal, echipă din Serie B, anunță Gazzetta dello Sport.
Daniele de Rossi, la prima experiență ca antrenor
Daniele De Rossi îi ia locul lui Roberto Venturato. Spal ocupă locul 14 în Serie B. Daniele De Rossi a semnat un contract până în vara anului 2024, potrivit publicaţiei italiene.
Președintele clubului Spal, Joe Tacopina, are o relație de prietenie cu Daniele De Rossi. Între 2011 și 2014, Tacopina a ocupat funcția de vicepreședinte la AS Roma, când mijlocașul juca la echipa capitolină.
Daniele De Rossi este al patrulea campion mondial cu Italia, în 2006, care antrenează o echipă din Serie B, după Fabio Grosso (Frosinone), Pippo Inzaghi (Reggina) și Fabio Cannavaro (Benevento).
Daniele De Rossi are licența de antrenor UEFA A, iar în perioada martie 2021 – august 2021 a fost director tehnic la naționala Italiei, care a cucerit Campionatul European.
Daniele De Rossi și-a încheiat cariera de jucător în ianuarie 2020. Mijlocașul central a jucat doar pentru AS Roma (2002-2019) și Boca Juniors (2019-2020).
Îți recomand articolul despre cele mai tari meciuri care s-au jucat pe National Arena.
Urmărește Primul 11 pe Facebook, Instagram și Youtube.
Știre scrisă de pe digisport.ro.

