David Silva, jucătorul de 37 de ani, legitimat la Real Sociedad, a anunțat că se va retrage din fotbal din cauza unei accidentări la ligamentul încrucișat anterior, pe care a suferit-o la un antrenament efectuat la începutul acestei săptămâni.
David Silva se retrage
Mijlocașul spaniol, care putea ajunge la Lazio, își ”va pune ghetele în cui” după ce în ultimele trei sezoane a evoluat la Real Sociedad, echipă la care a sosit în vara anului 2020, liber de contract, după o lungă perioadă petrecută la Manchester City, 10 sezoane (ultimul meci al lui Silva în tricoul lui City a fost victoria cu Norwich City, scor 5-0).
„El (n.r. David Silva) va renunța la salariul său pe un an întreg și la contractul pe care îl mai avea la Real Sociedad, după ce acesta și-a reînnoit angajamentul la finalul acestui sezon. Real Sociedad îl va însoți pe tot parcursul procesului de recuperare”, a susținut jurnalistul Roberto Ramajo în emisiunea „El Larguero”, scriu cei de la Cadenaser.
- 4 milioane de euro este cota de piață a lui David Silva, potrivit Transfermarkt
- 34 de meciuri a jucat mijlocașul iberic pentru Sociedad în sezonul trecut, în toate competițiile
- 3 goluri și 6 pase decisive a reușit Silva la Sociedad în sezonul trecut
David Silva și-a început cariera profesionistă în anul 2003, la echipa a doua a Valenciei. David Silva a jucat în cariera sa pentru Valencia (168 de partide, 32 de goluri, 36 de assist-uri), Eibar (10 meciuri, un gol), Celta Vigo (36 de meciuri, 4 goluri), Real Sociedad (93 de meciuri, 7 goluri, 18 pase decisive) și Manchester City (436 de meciuri, 77 de goluri, 140 de pase decisive).
De-a lungul carierei, Silva a câștigat Cupa Mondială din 2010 și Campionatul European în 2008 și 2012 alături de naționala Spaniei (pentru care a strâns 125 de selecții și a marcat 25 de goluri).
Din postura de jucător de club, mijlocașul iberic a câștigat 4 titluri de campioană în Premier League (toate la Manchester City – 2012, 2014, 2018, 2019), două FA Cup (ambele cu City – 2011 și 2019), 5 Cupe ale Ligii Angliei (toate cu City – 2014, 2016, 2018, 2019 și 2020), 3 Supercupe ale Angliei (toate cu City – 2013, 2019 și 2020) și două Cupe ale Spaniei (una cu Valencia – 2008 și una cu Real Sociedad – 2020).
Îți recomand articolul despre cele mai tari meciuri care s-au jucat pe National Arena.
Urmărește Primul 11 pe Facebook, Instagram și Youtube.
Știre preluată de pe digisport.ro.

