Mircea Lucescu (78 de ani) poate reveni în Ucraina. Nu la o echipă de club, ci la prima reprezentativă a Ucrainei, care ar lua în calcul schimbarea selecționerului Serghei Rebrov, după ratarea calificării în fazele eliminatorii de la EURO 2024.
Mircea Lucescu, pe lista naționalei Ucrainei
Publicația ucraineană Champion scrie că Mircea Lucescu este pe lista alcătuită de conducerea Federației de la Kiev.
”Da, românul are deja 78 de ani și nu este unul dintre antrenorii care vor spune da la prima ofertă atractivă. Dar un post precum cel de selecționer al echipei naționale pe care o știe atât de bine ar fi cu siguranță interesant pentru el”, notează ucrainenii.
Mircea Lucescu se află pe o listă pe care se mai regăsesc numele lui Miron Markevich, Yuri Venidub, Mauro Tassotti și Gianni de Biasi. Mircea Lucescu este liber de contract din noiembrie anul trecut, când s-a despărțit de Dinamo Kiev.
Ucraina, învinsă de România și eliminată de la EURO după faza grupelor
Ucrainenii erau cotați cu șanse mari să depășească grupa de la EURO din care au mai făcut parte Belgia, România și Slovacia.
România a reușit, însă, să o învingă pe Ucraina în meciul de debut, 3-0, astfel că cele patru puncte obținute de echipa lui Serghei Rebrov cu Slovacia și Belgia nu au fost suficiente.
Îți recomand articolul despre cee mai tari meciuri care s-au jucat pe National Arena.
Urmărește Primul 11 pe Facebook, Instagram și Youtube.
Știre preluată de pe digisport.ro.

