O Clássico așa cum este denumit derby-ul dintre Benfica Lisabona și FC Porto, este unul dintre cele mai interesante derby-uri din fotbal, care an de an reușește să atragă mii de fani din toată lumea.

debate_thumb_hEkqeud79Oi0Uv35NrAYBFaoQKjXM8xg

Rivalitatea vine din faptul că Lisabona și Porto sunt cele mai mari două orașe din Portugalia, iar cele două cluburi sunt două dintre cele mai bogate, mai de succes și mai influente echipe de fotbal din Portugalia.

Nu o să mă lungesc prea mult cu istoria derby-urilor dintre cele două, pentru că vreau să vă prezint ce s-a întâmplat la ultimul ”Clasic” din Portugalia.

Un O Clássico interesant

Un O Classico interesant s-a disputat într-o duminică, pe 7 octombrie 2018. Meciul a fost găzduit de către cei de la Benfica pe celebrul stadion Estadio da Luz.

Ca în fiecare an, stadionul a fost plin, aproximativ 65.000 de suporteri și-au făcut prezența pentru a susține și pentru a-și încuraja favoriții.

În cele din urmă, Benfica a reușit să se impună cu 1-0, chiar dacă a jucat ultimele minute în 10 oameni.

43287847_10160974897210716_220079286797729792_o

Rezumat

Meciul a debutat mai dur, cu mai puține faze spectaculoase, dar cu mai multe cartonașe galbene.

În prima repriză în afară de 3 cartonașe galbene, putem să notăm ca fază importantă ratarea monumentală a lui Seferovic de la Benfica care a scăpat singur cu Casillas, dar a șutat puțin pe lângă.

A doua repriză a început puțin mai bine, deși încă din minutul 46 arbitrul a mai acordat un cartonaș galben. Meciul începuse să fie ușor-ușor dominat de FC Porto, dar în minutul 62 Haris Seferovic, cel mai periculos om al Benficăi din acest meci, a reușit să înscrie, după o pasă perfectă, venită de la Pizzi.

Buy-SL-Benfica-Football-Tickets-FootballTicketNet

În minutul 82, Cristian Lema a văzut al doilea galben și și-a lăsat echipa în inferioritate numerică.

Până la final, doar un șut de-al lui Brahimi i-a mai speriat pe fanii Benficăi, care s-au bucurat zgomotos împreună cu echipa după ce au trecut cele 5 minute suplimentare.

43350206_10156820098254485_7499094778072530944_o

După această victorie, Benfica o depășise pe Porto și a trecut pe primul loc la egalitate de puncte, dar cu un golaveraj mai bun, decât FC Braga.