Special

Povestea fotbalistului împușcat în cap, care a revenit pe teren

Inițial, am vrut să scriu povestea sub forma unei postări de „poate nu știai”, însă merita mult mai mult de atât, mai ales că eu chiar urmăream meciurile lui Club America și îmi plăcea cum juca și ce goluri dădea Salvador Cabanas.

Salvador Cabanas a fost un atacant bun de tot. Foarte dur, dar care își intimida adversarii numai aruncându-le o privire.

Acel tip de atacant sud-american, care a crescut în cartiere dur și singura lui șansă de scăpare a fost fotbalul.

Din păcate, spre deosebire de alți fotbaliști de top sud-americani, care au reușit să iasă și cu mentalitatea din background-ul de cartier, Cabanas nu a reușit, el a reușit să iasă doar fizic.

Salvador Cabanas. Sursă foto: goal.com
Salvador Cabanas. Sursă foto: goal.com

Salvador Cabanas, fotbalistul împușcat în cap, care a revenit pe teren

Cabanas purta și numele unui alt fost fotbalist de top al Americii de Sud, așa că presiunea a fost mare pe el încă de când a debutat pentru Guarani, în liga din Paraguay.

N-a avut mari probleme să se evidențieze în teren, fiind obișnuit cu presiunea și a ajuns la 12 de Octubre, o altă formație din Paraguay.

Norocul îi surâdea și mai mult când în 2001, Audax Italiano, formație din Chile, l-a transferat, iar după 2 ani, făcea pasul în prima ligă din Mexic, ajungând la Jaguares.

Ca orice fotbalist cu un potențial enorm, Cabanas a stat trei ani la Jaguares, după care Club America, celebra echipă din Mexic, unde a jucat și Ilie Dumitrescu, l-a luat pentru 4.000.000 de euro, echipa la care a devenit cel mai bun marcator din Mexic si fotbalistul sud-american al anului 2007.

Încă ceva foarte important până să ajungem la momentul când a fost împușcat în cap. Manchester United își dorea mult un atacant, iar Alex Ferguson avea o listă mai mare cu atacanți din Mexic, ajungând la un acord verbal cu Cabanas. Cap de listă era Salvador Cabanas, iar el ar fi urmat să mai fie văzut și la Campionatul Mondial din 2010, după care „diavolii roșii” ar fi bătut palma cu Club America.

Din păcate, a fost împușcat în cap și de-acolo lucrurile au luat o turnură negativă, la United ajungând în schimb Chicharito Hernandez, care a avut un prim sezon de vis pe „Old Trafford”.

  • 3 titluri de golgheter are Salvador Cabanas: Copa Libertadores (2006-2007 – 10 goluri), Copa Libertadores (2007-2008 – 8 goluri) și în campionatul din Mexic (2005-2006 – 11 goluri)
Povestea fotbalistului împușcat în cap, care a revenit pe teren. Sursă foto: goal.com
Povestea fotbalistului împușcat în cap, care a revenit pe teren. Sursă foto: goal.com

De ce a fost împușcat în cap Salvador Cabanas

O ceartă într-un bar din Ciudad de Mexico a condus la o nenorocire imensă și cum mulți, din păcate, știu să recurgă doar la arme, cineva a scos pistolul și l-a împușcat chiar în cap.

În mod normal, acesta este sfârșitul multor oameni, dar nu și pentru Cabanas. Norocul sau poate tatuajul cu Iisus de pe brațul său i-au purtat noroc, cine știe, dar cert e că a supraviețuit miraculos, iar doctorii au fost de nota 10.

În ianuarie 2010 s-a întâmplat momentul nefast, urmând ca el să rateze participarea cu Paraguay la Cupa Mondială din 2010, acolo unde Oscar Cardozo a rămas unul dintre numele notabile ale selecționatei lui Tata Martino.

  • 40 de meciuri și 11 goluri are Salvador Cabanas pentru naționala Paraguayului
Salvador Cabanas. Sursă foto: goal.com
Salvador Cabanas. Sursă foto: goal.es

Impresarul i-a furat toți banii

Deși câștiga un salariu de 2.500.000 de dolari pe an, impresarul lui Cabanas i-a furat aproape toți banii după ce a fost împușcat, iar soția jucătorului a făcut cutremurătorul anunț:

„Nu mai avem bani decât de mâncare, suntem într-o situație disperată. Ne vindem mașina și dubița pentru 90.000 de dolari”. Totuși, nu s-a terminat povestea lui aici.

  • 41 de ani împlinește Salvador Cabanas pe 5 august
Salvador Cabanas. Sursă foto: goal.com
Salvador Cabanas. Sursă foto: goal.com

Revenirea: „Sunt prea puternic să renunț!”

După ce a scăpat din mâinile morții, Salvador Cabanas a anunțat că nu va renunța atât de ușor la cariera de fotbalist.

„Sunt prea puternic ca să renunț. Voi face imposibilul ca să redevin fotbalist!”, spunea Cabanas.

Salvador Cabanas. Sursă foto: goal.com
Salvador Cabanas. Sursă foto: goal.com

Și așa a fost. După o pauză de doi ani, cu multe greutăți, Cabanas a revenit în Paraguay, la 12 de Octubre, după care a ajuns să joace pentru Club General, tot în Paraguay.

Ultima echipă la care a jucat a fost Tanabi, o formație din Brazilia, iar în vara anului 2014, Salvador Cabanas încheia socotelile cu fotbalul și își anunța retragerea.

  • 7.500.000 de euro a fost cea mai mare cotă de piață avută de Salvador Cabanas, conform transfermarkt.com
Salvador Cabanas. Sursă foto: goal.com
Salvador Cabanas. Sursă foto: goal.com
  • 2015 a fost anul în care s-a retras definitiv din fotbal

Îți recomand articolul despre cele mai tari meciuri care s-au jucat pe National Arena.
Urmărește Primul 11 pe Facebook, Instagram și Youtube.

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Primul 11

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura