Intern

Primul „transfer” al FCSB-ului pentru sezonul următor

FCSB păstrează șanse la câștigarea primului titlu de campioană după 8 ani de pauză, iar elevii lui Elias Charalambous vor să bată tot până la finalul play-off-ului pentru a fi siguri de triumf.

Primul „transfer” al FCSB-ului pentru sezonul următor

Câștigarea campionatului va reprezenta o condiție importantă pentru ca Gigi Becali să mai investească sume importante în club. Concret, afaceristul a anunțat, recent, că este gata să „pompeze” aproximativ 3-4 milioane de euro pentru transferuri, însă doar în cazul în care FCSB își va îndeplini principalul obiectiv.

În caz contrar, FCSB nu va face mutări spectaculoase și se va baza din sezonul viitor pe fotbaliștii pe care îi are acum. Din vară însă, în lotul roș-albaștrilor va reveni Valentin Gheorghe (25 de ani), jucător care a evoluat în stagiunea curentă în Turcia, la Umranyespor, sub formă de împrumut.

Turcii ar fi decis să nu-i activeze clauza de transfer definitiv lui Gheorghe, astfel că jucătorul se va întoarce la FCSB, acolo unde va avea parte de o concurență aprigă. Pentru un post de titular, Valentin Gheorghe trebuie să se dueleze cu Octavian Popescu, David Miculescu, Andrei Cordea și mai nou Deian Sorescu, care a fost avansat în flancul drept al ataculului.

Ce spunea Valentin Gheorghe după împrumutul în Turcia

Vali Gheorghe a sosit la FCSB în toamna anului 2021, de la Astra Giurgiu. După doar un sezon petrecut în tricoul roș-albaștrilor, Valentin Gheorghe a mers în Turcia, însă nu a reușit să convingă.

„A fost foarte rapid și pentru mine. S-au înțeles foarte repede cluburile, am fost și eu de acord și am decis să merg acolo. Când au vorbit cu mine cei de acolo, FCSB știa deja de oferta de acolo. Nu, chiar nu a fost partea financiară pe primul plan. Așa a fost situația, mi-am dorit să joc mai mult, Turcia e un campionat important și mi-am dorit să fac acest pas.

Chiar am vorbit cu băieții de acolo (n.r. Denis Alibec, Olimpiu Moruțan, Alexandru Cicâldău evoluează în Turcia). Mă știu și cu Denis, am fost colegi la Astra. Mi-au spus că e un campionat puternic, mult mai puternic decât cel din România. Am încredere că voi face o figură frumoasă.

(n.r. dacă i-a fost teamă ca va fi rezervă la FCSB și sezonul viitor) Nu pot să spun chestia asta. Poate intram și dădeam goluri la fiecare meci. Clubul m-a înteles dar mi-am dorit o schimbare, să plec și eu din țară. Eu sunt foarte încrezător, plec foarte motivat și îmi doresc să reușesc.

(n.r. despre salariul din Turcia) Da, este aproape dublu. Am înțeles că cei de aici își doresc să facă o echipă pentru rămânerea în prima ligă. Nici eu nu cunosc foarte multe detalii și vom vedea ce e acolo. Am înțeles că mă cunoșteau cei de acolo și au aflat că sunt cu Florin (n.r. impresarul Florin Vulturar) și prin intermediul lui a venit și oferta”, spunea Vali Gheorghe, la Liga Digi Sport, în vara anului 2022.

Îți recomand articolul despre cele mai tari meciuri care s-au jucat pe National Arena.
Urmărește Primul 11 pe Facebook, Instagram și Youtube.

Știre preluată de pe digisport.ro.

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Primul 11

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura