Olympique Lyon a anunțat că Memphis Depay și Houssem Aouar nu vor pleca de la echipă în acest an, ceea ce e o veste minunată pentru fani.

Deși s-a zvonit că Depay va ajunge la Barcelona și Aouar la Arsenal, cei doi vor continua în Ligue 1 alături de Lyon, iar acestora li s-a alăturat și Lucas Paqueta, fostul mijlocaș al lui AC Milan, pentru care Lyon a plătit 20.000.000 de euro.

Jucătorul la care visează Zidane

Zinedine Zidane nu s-a sfiit să anunțe că s-a gândit și încă se mai gândește la Houssem Aouar, și deși mijlocașul lui Lyon nu va mai pleca nicăieri în acest an, „Zizou” a oferit o declarație extrem de interesantă.

„Sunt sigur că într-o zi Aouar va juca pentru Real Madrid. Nu am niciun dubiu că e un fotbalist mare și îi prevăd un viitor grandios”, a spus Zinedine Zidane.

PCH cere VAR la meciurile din Liga 1: „Hoție pe față!”

Peluza Cătălin Hîldan a lansat un comunicat pe rețelele de socializare, în care cere ca la meciurile de Liga 1 să fie introdus sistemul VAR, după gafele lui Radu Petrescu din duelul FCSB – Dinamo, 3-2:

„CEREM IMPLEMENTAREA SISTEMULUI VAR ȘI SUSPENDAREA ARBITRILOR CARE FAC MECIURILE PRAF! Așa cum am presimțit (vezi postarea noastră din minutul 22 al meciului), Radu Petrescu ne-a vânat, a inventat un penalty și un cartonaș roșu.

Faptul că a ezitat să fluirere ESTE DOVADA CĂ A VĂZUT CĂ JUCĂTORUL NOSTRU A LOVIT MINGEA. Nu are nicio scuză! Nu poate da vina pe tușier (Marius Nicoară, alt ticălos), pentru că el, centralul, este cel care ia decizia.

A șasea etapă, a șasea eroare gravă de arbitraj!
Opinia lui Ion Crăciunescu: ”Radu Petrescu NU TREBUIA DELEGAT LA ACEST MECI. EL A LUAT DECIZIA. Responsabilitatea îi aparține. Arbitrul este acolo, îi trece mingea prin față.

NU A FOST NICI FAULT, NICI CARTONAȘ ROȘU. DECIZIA ESTE CATASTROFALĂ! Lopez a jucat mingea regulamentar. Acestea sunt gafe enorme de arbitraj. La primul penalțy, la Panțâru nu este o mișcare normală a brațului. Este penalty și trebuia și cartonaș galben.”

HOȚIE PE FAȚĂ!”.

Cavani, aproape de Manchester United

Edinson Cavani a fost curtat după despărțirea de PSG de către Atletico Madrid și Benfica Lisabona, dar atacantul uruguayan nu a mai ajuns până la urmă la niciuna.

Acum, „Edi” e foarte aproape de a semna cu Manchester United, din postura de jucător liber de contract, ceea ce ar fi o mutare importantă pentru trupa lui Ole Gunnar Solskjaer.

Și FCSB a acuzat arbitrajul

Mihai Stoica, managerul general de la FCSB, a acuzat arbitrajul la pauza meciului dintre FCSB și Dinamo, 3-2, după penalty-ul dictat de Radu Petrescu după un presupus fault al lui Ionuț Panțîru.

„E prima dată când scriu la pauza unui meci. Dacă ăsta e penalty, eu am pierdut timpul degeaba în fotbal. 28 ani”, a fost mesajul lui Mihai Stoica.