Special

Tuchel a găsit vinovatul la ambele goluri ale lui Vinicius: ”A fost prea `lacom`”

Bayern Munchen și Real Madrid au remizat în prima manșă a semifinalelor UEFA Champions League, scor 2-2, iar calificarea în utlimul act se va decide pe ”Santiago Bernabeu”.

Vinicius Junior a deschis scorul la Munchen după o pasă magistrală a lui Toni Kroos. Bavarezii au întors scorul în repriza a doua, grație reușitelor lui Sane și Kane, din penalty, dar tot Real a avut ultimul cuvânt. ”Vini” a reușit dubla de la punctul cu var.

Tuchel, despre Kim Min-jae: ”A fost prea `lacom` de două ori”

La finalul partidei, Thomas Tuchel, antrenorul lui Bayern, a criticat prestația lui Kim Min-jae (27 de ani), pe care l-a găsit vinovat la ambele goluri ale Realului. La prima reușită, fundașul sud-coreean l-a scăpat din marcaj pe Vinicius, iar în minutul 82 tot el a fost cel care l-a faultat pe Rodrygo în propriul careu.

”A fost prea `lacom` de două ori. A făcut o mișcare prea rapidă spre Vinicius la primul gol și a fost prins pe picior greșit de pasa lui Kroos. A fost prea agresiv. La al doilea gol, din păcate, a făcut încă o greșeală”, a spus Tuchel.

”Acesta este rezultatul și nu merită să pierdem timpul gândindu-ne la el. Real a mai făcut-o înainte, să marcheze de două ori având doar două ocazii. Nu suntem prima echipă care pățește acest lucru. Ei au calitatea de a face asta.

Situația este acum foarte clară. Mergem la Madrid și învingătorul ia totul. Suntem pregătiți să luptăm. Este important să credem asta. Este încă posibil. Șansele sunt 50-50”, a mai transmis Tuchel.

Îți recomand articolul despre cele mai tari meciuri care s-au jucat pe National Arena.

Urmărește Primul 11 pe Facebook, Instagram și Youtube.