Special

Yann Sommer și-a anunțat retragerea

Portarul Yann Sommer, unul dintre cei mai longevivi și respectați jucători ai echipei naționale a Elveției, și-a anunțat retragerea din națională după o carieră de 12 ani.

Sommer s-a retras din națională: “A fost o onoare!”

În anul 2012, acesta își făcea debutul în naționala Elveției, fiind titular incontestabil. A participat la trei Campionate Mondiale și trei Campionate Europene.

Ultimul său meci pentru națională a fost în sferturile de finală ale EURO 2024, unde Elveția a fost eliminată de Anglia, după 1-1 în 90 de minute și 5-3 după penalty-uri. Partida s-a disputat pe 6 iulie.

„A fost o mare onoare și un privilegiu pentru mine să-mi reprezint țara la cel mai înalt nivel timp de 94 de meciuri internaționale. A venit momentul să îmi iau rămas bun și să mă concentrez pe cariera mea de club”, a fost mesajul postat de către elvețian pe o rețea de socializare.

Cine este favorit să îi preia locul lui Yann Sommer

Printre candidații pentru a-l înlocui pe Sommer se numără Gregor Kobel de la Borussia Dortmund, un portar de 26 de ani care a avut deja câteva apariții pentru echipa națională, inclusiv un meci la Cupa Mondială din 2022.

Și Yvon Mvogo de la FC Lorient este o altă opțiune bună.

Yann va continua să joace pentru echipa de club, Inter Milano, unde a câștigat Serie A în primul său sezon în Italia. De asemenea, Sommer a câștigat titluri de campion în Germania cu Bayern München și de patru ori în Elveția cu Basel.

Pentru naționala din țara cantoanelor urmează meciurile din Nations League cu Danemarca joi, 5 septembrie, ora 21:45, în deplasare. 3 zile mai târziu, pe 8 septembrie, urmează duelul cu Spania, câștigătoarea EURO 2024, de la aceeași oră, însă pe teren propriu.

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Primul 11

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura