Bundesliga

Borussia Dortmund – haiducii din Bundesliga

Borussia Dortmund își păstrează renumele de „haiducii din Bundesliga”. Vicecampioana Germaniei a remizat pe teren propriu, 3-3, cu Paderborn, deși oaspeții au condus la pauză cu 3-0.

1574497646366

În a doua repriză, trupa lui Lucien Favre și-a revenit și a făcut 3-3, dar este prea puțin pentru o partidă pe teren propriu cu o formație ca Paderborn, care nu mai dăduse gol de 3 meciuri.

În urma remizei, Dortmund trece provizoriu pe locul 5, iar de la înfrângerea dureroasă cu Bayern Munchen (0-4) pare că nu își mai revine. Să nu uităm și de sezonul trecut când „albinuțele” au dominat campionatul, dar tot Bayern a ieșit campioană, fix pe greșelile neaștptate ale formației lui Lucien Favre.

breaking-news-2424-77-nachrichten-mitteilungen-borussia-dortmund-rettet-33-gegen-paderborn

Poate că este vorba și de mentalitate la Borussia Dortmund și le lipsește un lider adevărat care să-i pună pe picioare. Bine, ei au un lider și este fantastic, dar are mereu ghinion cu accidentările. Este vorba de Marco Reus, care pune lucrurile în mișcare de fiecare dată. Nici nu vreau să-mi imaginez ce fotbalist ar fi fost dacă nu avea atâta ghinion în carieră.

Rezumatul meciului

În minutul 5 Mamba de la Paderborn deschidea scorul, pentru ca în minutul 37 tot el să facă 2-0, iar în minutul 43, Holtman făcea liniște pe „Signal Iduna Park”. Jadon Sancho a redus din diferență imediat după revenirea de la cabine, în minutul 47, Axel Witsel a marcat golul de 2-3 în minutul 84, iar Marco Reus a adus egalarea în minutul 90+2.