Special

Trofeul Champions League este cel mai important premiu al competițiilor inter-cluburi din lume, iar an de an, fotbaliști din toate țările se luptă pentru a atinge gloria supremă.

Mulți au încercat, puțini au reușit să pună mâna pe marele premiu, iar fotbaliști de top precum Zlatan Ibrahimovic, „Gigi” Buffon sau Francesco Totti nu au cucerit niciodată trofeul.

• Gianluigi Buffon – unul dintre cei mai mari portari italieni din toate timpurile nu a câștigat niciodată trofeul Champions League, deși a fost aproape. Buffon a jucat în trei finale UCL, toate pierdute. „Gigi” speră în continuare să pun mâna pe trofeu, cât timp mai rămâne în fotbal, reamintesc faptul că a împlinit 42 de ani pe 28 ianuarie. Finalele UCL pierdute de Buffon: în 2003 împotriva lui AC Milan, în 2015 cu Barcelona și în 2017 cu Real Madrid.

DdY-6_XX0AAnOQO

• Gianluca Zambrotta – component al naționalei Italiei care a câștigat Cupa Mondială în 2006, Zambrotta nu a reușit niciodată să câștige trofeul Champions League fie că a jucat la Juventus, AC Milan sau FC Barcelona.

gianluca-zambrotta-1548145763-20013

• Lilian Thuram – fostul fundaș de fier al naționalei Franței nu a câștigat trofeul Champions League, deși a jucat la Juventus și Barcelona. Thuram a strâns un total de 69 de meciuri în UCL.

lilian-thuram-1472728881-6042

• Fabio Cannavaro – căpitanul naționalei Italiei la Campionatul Mondial din 2006 și câștigător al Balonului de Aur, Fabio Cannavaro se alătură în primul 11 al fotbaliștilor care nu au câștigat niciodată trofeul Champions League.

fabio-cannavaro-im-wm-finale-2006-1585241501-34852

• Gael Clichy – unul dintre puștii minune inventați de Arsene Wenger la Arsenal. A făcut parte dintr-o generație de mari speranțe, alături de Theo Walcott, Robin van Persie sau Cesc Fabregas. Totuși, Gael nu a reușit să câștige trofeul Champions League, deși a fost foarte aproape în 2006. Clichy a fost rezervă în finala pierdută în fața Barcelonei, 1-2.

Gael-Clichy-Arsenal-Manchester-City-talksport-1

• Michael Ballack – fostul căpitan al naționalei Germaniei nu a pus niciodată mâna pe trofeul Champions League, chiar dacă a fost aproape în două rânduri. Mai întâi, pe vremea când evolua la Bayer Leverkusen, în finala cu Real Madrid din 2002 și în 2008 cu Chelsea, în finala cu Manchester United pierdută la penalty-uri.

26331156-0-image-a-3_1585036156807

• Pavel Nedved – unul dintre cei mai buni jucători cehi din istoria țării și fostă glorie a lui Juventus, Nedved nu a reușit să câștige niciodată trofeul UEFA Champions League.

pavel-nedved-alessandro-del-piero-juventus-turin-1523026139-14796
Nu uita să te abonezi și la canalul de Youtube Primul11:

• Robert Pires – mijlocașul francez făcea furori în Premier League împreună cu Dennis Bergkamp și Freddie Ljungberg, dar nu a reușit să câștige trofeul UCL.

robert-pires-arsenal-1584636285-34315

• Francesco Totti – căpitanul absolut al lui AS Roma, omul care a jucat o viață pentru un singur club nu a reușit să pună mâna niciodată pe trofeul Champions League. Totuși, cariera lui este demnă de admirat, pentru că a refuzat mereu oferte mult mai bune și a rămas la clubul care l-a crescut.

francesco-totti

• Zlatan Ibrahimovic – recunoscut pentru aroganțele sale, dar și pentru faptul că a câștigat numeroase trofee la toate echipele la care a mers, și nu sunt puține: Ajax Amsterdam, Juventus, Inter, AC Milan, Barcelona, Manchester United și PSG. Totuși, din palmares îi lipsește trofeul Champions League, însă îl are pe cel Europa League, câștigat cu Manchester United în 2017.

1584865151556

• Ronaldo „El Fenomeno” – Ronaldo este unul dintre jucătorii pentru care copii se apucau de fotbal. Mai mult decât atât, el a fost idolul lui Zlatan în tinerețe, însă cariera nu l-a adus în preajma câștigării trofeului Champions League, deși are numeroase trofee importante câștigate.

1565098054_491413_1565098289_noticia_normal

Primul 11 al fotbaliștilor care nu au câștigat niciodată trofeul Champions League: